ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΙΙΕΚ  ΝΕΑ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΓΕΡΟΣΤΑΘΟΠΟΥΛΕΙΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ

Την Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019, οι σπουδαστές του ΙΙΕΚ ΝΕΑ ΓΝΩΣΗ με την συνοδεία του εκπαιδευτή Δρ Κωνσταντίνου Καλαχάνη, επισκέφθηκαν το Γεροσταθοπούλειο Αστεροσκοπείο στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Ξεναγός μας ήταν ο λέκτορας Παρατηρησιακής Αστροφυσικής Κοσμάς Γαζέας.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για τις εκπαιδευτικές και επιστημονικές δραστηριότητες του τηλεσκοπίου στην αίθουσα ελέγχου του τηλεσκοπίου.

Ακολούθησε στην συνέχεια Ουρανογραφία, με παρατήρηση με γυμνό μάτι του έναστρου αττικού ουρανού. Συναρπαστική ήταν όμως η εμπειρία της παρατήρησης του ουρανού με το τηλεσκόπιο, όπου με σύμμαχο τις ευνοϊκές καιρικές συνθήκες και παρά το τσουχτερό κρύο, οι σπουδαστές μας παρατήρησαν αντικείμενα βαθέως διαστήματος, όπως το νεφέλωμα του Ωρίωνα αλλά και το ανοιχτό σμήνος των Πλειάδων

Η εμπειρία ήταν συναρπαστική και θα επαναληφθεί και στο μέλλον!